Jak pečovat o zvířata v úporných vedrech

Jak pečovat o zvířata v úporných vedrech

 

Léto se nezadržitelně blíží a s ním i příjemné chvíle strávené na dovolené. Aby byly tyto chvíle příjemné i pro vaše domácí či hospodářská zvířata, přinášíme vám několik rad.

 

Domácí mazlíčci

 

Vysoké teploty mohou zvířatům škodit, pokud je před vysokými teplotami a spalujícími slunečními paprsky dostatečně nechráníte. Psi jsou zvířata, která se v naší společnosti pohybují nejčastěji. Chodí s námi na procházky, jsou v kotci na zahradě. Dávejte mu často čistou vodu na pití, zajistěte mu dostatečný stín v kotci. Chodíte-li na procházky, omezte je na brzké ráno či na večer. To samé platí i pro kočky, které vám dělají společnost doma či na zahradě. Nenechávejte zvířatům zteplat vodu. Rychle se kazí a chutnat jim nebude. Rozhodně psa nenuťte k aktivitám v horku sportovat, aby nedošlo k jeho přehřátí. Můžete mu dopřát koupel v řece či rybníku. Nezapomeňte ani na obojek proti klíšťatům a blechám. Jedete-li na dovolenou, nikdy nenechávejte psa v přehřátém automobilu.

 

Hospodářská zvířata

Chováte-li hospodářská zvířata, pak jistě víte, že i je trápí horké letní dny. Zvířata na pastvě by měla mít dostatečný stín v podobě přístřešku, salaše, případně dostatek stromů okolo ohrady. Během největšího horka si lehnou do stínu a spokojeně budou přežvykovat. U všech těchto zvířat rovněž nezapomínejte na dostatek vody. Chováte-li koně či ovce venku, pořiďte jim alespoň plachtový přístřešek, kde se mohou ukrýt před největším sluníčkem. Co se týče koz, některé si v horku libují, další budou nespokojené. Každé zvíře je jiné, s tím je třeba počítat.  Rovněž můžete svá zvířata chránit před otravným hmyzem, ať už jde o psa, prase či koně. Existuje celá řada odpuzovačů hmyzu pro tato zvířata. Na koně si můžete pořídit speciální deky, které nepropouští UV záření a jsou chráněni před mouchami a komáry.